-
-
-
Total Amount:
-
Professional high-performance coaxial adapter designed for millimeter-wave signal transition. Optimized for a 33 GHz range, ensuring minimal signal loss and industry-leading performance stability for advanced RF hardware chains.
| Frequency Range | DC to 33 GHz |
| V.S.W.R | ≤ 1.20 : 1 |
| Impedance | 50 Ohm |
| Insulation Resistance | ≥ 5000 MΩ |
| Dielectric Withstand Voltage | 1000 V |
| Model Name | 3.5-KKG |
| Connector Interface | 3.5mm Female to 3.5mm Female |
| Durability | 500 Mating Cycles |
| Body Material | Passivated Stainless Steel |
| Operating Temperature | -55°C to +165°C |
Ensures ultra-low VSWR of ≤ 1.2
You have successfully added products [] to your cart !